شرح نورپردازی تقاطع غیر هم سطح جمهوری اسلامی

شرح پروژه نورپردازی تقاطع غیر هم سطح جمهوری اسلامی مشهد

در سال 1389 پس از اتمام عملیات اجرایی تقاطع غیر هم سطح جمهوری اسلامی -که از موفق ترین پروژه های شهری بود- زیباسازی شهرداری مشهد مطابق دستورالعمل مصوب نورپردازی مشهد ،اقدام به برگزاری مسابقه طراحی نورپردازی برای این تقاطع نمود. شرکت های مختلفی از اصفهان و مشهد همچون شرکت ما به این مسابقه طراحی نورپردازی دعوت شدند. با توجه به مهلت اندک تصمیم گیری کارگروه نور شهرداری مشهد در روز جمعه عملیات متره تقاطع صورت گرفت و با کمک تصاویر هوایی مدل سه بعدی تقاطع در نرم افزار ایجاد گردید.

عملیات طراحی نورپردازی انجام شد و پس از تصمیم گیری نهایی دو طرح با دو رنگ متفاوت و کلیت یکسان به کارگروه نور ارائه شد (با توجه به زمان اندک عملیات رندرینگ ناقص صورت گرفت. شرکت های همکار نیز طرح های خود را ارائه دادند. به عنوان مثال یکی از طرح ها استفاده از لوگو پروژکتور و ایجاد افکت گل بر روی عرشه پل بود.در نهایت کارگروه نور ، طراحی نورپردازی صورت گرفته توسط شرکت ما را به عنوان طرح برتر انتخاب کرد. بنا به مصوبه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری ، جایزه مسابقه طراحی نورپردازی، اجرای خود نورپردازی بود، که عملیات اجرای نورپردازی به شرکت واگذار گردید.

طراحی نورپردازی مورد تایید کارگروه نور-میدان جمهوری اسلامی

طراحی نورپردازی مورد تایید کارگروه نور-تقاطع غیر هم سطح جمهوری اسلامی

یکی از تکنیک های به کار رفته در طراحی نورپردازی تقاطع غیر هم سطح جمهوری اسلام ، ایجاد چند باله سفید رنگ نوری بر روی عرشه پل بود که طرحی جدید در کشور به شمار می رفت ، یکی از کارشناسان کارگروه نور (نماینده فضای سبز) به شیوه اجرای این افکت اشکال وارد کرد و آن را غیر قابل اجرا دانست. لذا موظف گردیدیم یک عدد از پایه های پل را مطابق با طراحی نورپردازی سه بعدی نورپردازی نمایددر زمستان 89 تعدادی پروژکتور تولید شد و یکی از پایه ها نورپردازی شد. پس از بازدید کارشناسان شهرداری طرح نورپردازی تصویب نهایی شد و شرکت به عنوان مجری نورپردازی به سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد معرفی گردید.

نمونه نورپردازی تست اجرا شده بر روی یکی از پایه های میدان جمهور اسلامی

نمونه نورپردازی تست اجرا شده بر روی یکی از پایه های میدان جمهور اسلامی

طبق برنامه ریزی می بایست این نورپردازی پیش از 22 بهمن اجرا می شد، لیکن پس از تاخیر در اواخر بهمن ماه اجرای نورپردازی پیش از نوروز 90  مطرح گردید و نهایتا با توجه به فرصت کم باقیمانده و مشکلات تامین نیرو پیش از تعطیلات نوروزی، شرکت متعهد شد 50% از عملیات نورپردازی را انجام دهد (تا نورپردازی در زمان نوروز قابل رویت باشد) و مابقی کار نورپردازی پس از تعطیلات به انجام برسد.

با توجه به مهلت کم اجرای پروژه ،عملیات تولید پروژکتورها به صورت والواشر با فریم اختصاصی آغاز شد و در روزهای پایانی سال 89 پروژکتور به محل پروژه منتقل شدند.

اجرای نورپردازی در چند مرحله صورت گرفت.متاسفانه به دلیل ضعف (معمول) شهرداری در اجرای پروژه ها و نبود هماهنگی بین پیمانکاران حوزه های مختلف ، بتن ریزی طرفین پل انجام شده بود و موقعیت نصب پروژکتورها در داخل میدان گلکاری شده بود و چند عدد آب پاش آن ها را آبپاشی می کرد. به همین دلیل یک دستگاه کاتر برای برش کفسازی اجاره و یک دستگاه بتن کن برای خرد کردن بتن ها خریداری شد. سپس زمین لوله کشی گشته و روی آن بتن ریزی مجدد گردید. متاسفانه عملیات نصب پروژکتورهای نورپردازی پایه های درون میادن در زیر آب پاشی انجام گرفت.عملیات اجرای نورپردازی قسمت پایینی پل در فروردین 1390 به اتمام رسید.

اجرای نورپردازی تقاطع غیر هم سطح جمهوری اسلامی

اجرای نورپردازی تقاطع غیر هم سطح جمهوری اسلامی

در اردیبهشت ماه 1390 پروژکتورهای روشن کننده گاردریل ها با توان 8 وات به رنگ امبر Amber تولید شدند و عملیات نورپردازی گاردریل ها به انجام رسید.

از نکات مهم اجرایی این پروژه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نبود زمان بندی مناسب باعث فشار در تولید متریال و اجرای نورپردازی و کاهش کیفیت آن ها می شود.
  • عدم هماهنگی در اجرای اجزای متفاوت پروژه که باعث تحمیل هزینه های سنگین دوباره و خراب شدن نمای پروژه می گردد.
  • نصب آب پاش بر روی پروژکتورهایی که دارای آی پی متناسب با آن نبودند باعث گردید این پروژکتور ها آسیب ببینند و یا حتی زیر گل و لای غرق شوند.
  • پیگیری مسئولین شهرداری صرفا تا زمان عید نوروز بود و پس از بازدید وزیر از نورپردازی، پیگیری ها به یک چندم رسید.
  • تعمیر و نگهداری عملیات نورپردازی جدی گرفته نشد و به عنوان مثال بسیاری از کابل ها توسط چمن زن قطع می شد و کسی موظف به تعمیر آن ها نبود.
  • بعضی از پروژکتور های گاردریل به دلیل نبود اطلاعات کافی توسط پیمانکار رنگ آمیزی، رنگ آمیزی شده اند! (حتی روی لنز ها)
  • مسئولین مستفر در میدان برای بهود و تسریع روند اجرای نورپردازی با شرکت همکاری نمی کردند ، طوری که نیرو ها، نصب پروژکتورهای نورپردازی پایه ها را در زیر آب پاش ها انجام دادند.
  • پرداخت ها فوق العاده نامناسب بود ، 25% قرارداد بالاجبار و جهت تسریع کار در شروع تولید متریال نورپردازی پرداخت شد و پس از اجرای نورپردازی و بازدید وزیر پرداخت ها به حداقل رسید.

می توانید شرح متریال های نورپردازی به کار رفته را در مقاله زیر ببینید:

نورپردازی پل و تقاطع غیر هم سطح جمهوری اسلامی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *