طرح نورپردازی سیلو 486 برنده جایزه سال 2013

تبدیل سیلوی متروکه نفتی به طرح نورپردازی برتر جهانی،پروژه نورپردازی SILO 468

طراحی نورپردازی Silo 486 مفتخر به جایزه فوق العده طراحی نورپردازی سال 2013 گردید

طراحی نورپردازی توسط شرکت طراحی نورپردازی کالکتیو فیلادلفیا Lighting Design COLLECTIVE PHILADELPHIA

طرح نورپردازی سیلو 486 برنده جایزه سال 2013

طرح نورپردازی سیلو 486-منتخب جایزه سال 2013
http://www.iald.org/assets/awards/images/MON135_04.jpg

گروهی از طراحان حرفه ای نورپردازی ، Silo 468،این بنای قدیمی که در واقع یک سیلوی نفتی رها شده در نزدیک دریا و در میانه شهر هلسینکی را با استفاده از نور به عنوان تنها عنصر دگرگون کننده  تبدیل به یک اثر هنری نورپردازی و یک فضای اجتماعی کردند. از آن جا که بادهای غالب هلسینکی برای ساکنین این منطقه شناخته شده است ، از این بادها به عنوان ایده برای تیم طراحی نورپردازی Lighting Design Collective بهره برده اند .نور طبیعی خورشید ، باد و حرکت نور بر روی آب تصاویر الهام بخش این طراحی بوده اند , همچنین تعداد 2012 حفره به افتخار سال 2012 ، سال جهانی طراحی بر روی سیلو ایجاد شده اند و این برجستگی های فنی و زیباشناختی باعث شدند که این طراحی نورپردازی مفتخر به دریافت حایزه طراحی نورپردازی بین المللی IALD گردد.

یکی از داوران مسابقات جهانی طراحی نورپردازی IALD این نکته را در مورد این پروژه گفت : “خلاقیت در به کار بردن انرژی الکتریکی و نور روز در جهت ساخت یک محیط زنده و فعال نشان داد که چگونه نور می تواند یک عنصر صنعتی متروکه را تبدیل به یک جذابیت عمومی زیبا نماید”.

1280 عدد ماژول ال ای دی LED با دمای رنگ نور 2700 کلوین (آفتابی تیره) درون برخی از 2012 عدد حفره موجود بر روی دیواره سیلو 486 جایگذاری شده اند. طراحان نورپرازی این اثر یک نرم افزار سفارشی را طراحی کردند که از الگوریتم های هوش گروهی و شبیه سازی طبیعت به منظور ارائه نمودن پاسخ مناسب به پارامتر هایی همچون سرعت باد ، جهت،دما ، آسمان صاف شبانگاهی و برف بهره می برد. الگوهای ارائه شده در این طراحی، شناور هستند و حسی طبیعی را القا می کنند و هرگز تکرار نمی شوند. این الگو ها در ابتدا به آرامی حرکت میکنند ،لیکن بر اساس سرعت باد سرعت آن ها بیشتر می شود و و در نتیجه یک نقش دیواری دائما در حال تغییر را توسط نور ارائه می دهد. منابع نوری ریزشی (فلادلایت) نصب شده بر روی دیواره خروجی که از ترکیب ال ای دی LED های سفید با دمای رنگ 2700 کلوین و ال ای دی LED های قرمز بهره می برند، به منظور روشن نمودن فرم کلی سیلو در زمان غروب خورشید مورد استفاده قرار می گیرند.پس از غروب خورشید منابع نور ریزشی (FloodLight) دیم DIM می شوند و مقدار نور آن ها کاهش می یابد و این امر باعث افزایش تمرکز بر روی الگوی متحرک اصلی می شود.

طرح نورپردازی سیلو 486 برنده جایزه سال 2013

طرح نورپردازی سیلو 486-منتخب جایزه سال 2013-فضای داخلی در شب
http://www.iald.org/assets/awards/images/MON135_07.jpg

هنگامی که از فاصله 3 کیلومتری در مرکز هیلسینکی به این المان نوری ، خیره می شوید ، حس می کنید این الگو بر میان آسمان شناور است.در زمان نیمه شب ، نمای خارجی برای یک ساعت به رنگ قرمز تیره در می آید که بیانگر کاربری پیشین سیلو به عنوان حامل انرژی می باشد.در ساعت 2:30 نیمه شب نورها خاموش می شوند.

فضای داخلی سیلو 468 به رنگ فرمز تیره رنگ آمیزی شده است.در فضای پشتی 450 عدد از حفره ها T آینه های استیل قرار داده شده است که توسط  بادهای غالب به صورت خودکار به حرکت در می آیند.در نتیجه تحت تاثیر نور خورشید سیلو همانند سطح آب به نظر می رسد.شبکه نصب شده چراغ ها (مربوط به منابع نوری ای ای دی LED ذکر شده در بالا) نور را به صورت غیر مستقیم به فضای داخلی و دیواره های سرخ رنگ بازتاب می کند و الگوهای متحرک به صورت هاله های نوری که بر روی دیواره ها با یکدیگر بازی می کنند.

طرح نورپردازی سیلو 486 برنده جایزه سال 2013

طرح نورپردازی سیلو 486-منتخب جایزه سال 2013-فضای داخلی در روز
http://www.iald.org/assets/awards/images/MON135_09.jpg

یکی از داوران فضای داخلی را به این گونه  تحسین می کند :”حس جادویی در فضای داخلی این اثر نفس گیر و غافل گیر کننده است”.سیلوی 468 به یک فضای اجتماعی برای شهروندان هیلسینکی تبدیل شده است.این المان نوری یک فضای نوری تازه برای ساکنین این محیط ایجاد کرده است.

سیلو 486 (SILO 468)

هلسینکی فنلاند (HELSINKI, FINLAND)

طراحی نورپردازی LIGHTING DESIGN توسط

تاپیو روزنیوس TAPIO ROSENIUS
اسکار مارتین OSCAR MARTIN
رادولف لوزانو RODOLFO LOZANO
ویکتور سوریا VICTOR SORIA
گرکا کورتازار GORKA CORTAZAR
رینالدو آسسالا REINALDO ALCALA
رودریگو آرسایا RODRIGO ARCAYA
شرکت طراحی نورپردازی LIGHTING DESIGN COLLECTIVE

دیگر دست اندرکاران

معمار اجرایی :
PÖYRY FINLAND OY

مهندسی برق :
OLOF GRANLUND OY

عکاسی از نورپردازی :

© HANNU ISO-OJA
© TUOMAS UUSHEIMO
© TAPIO ROSENIUS, IALD

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *