نمایی از نورپردازی طراحی شده به نام "نور شکسته" در روتردام هلند

معرفی طراحی نورپردازی “نور شکسته” روتردام هلند

“نور شکسته” در روتردام هلند ، مفتخر به جایزه “نورافشانی” (Radiance) شد.

شرکت  دگلیچت اند وورم “DAGLICHT & VORM” نشان داد که آنجا که نور می شکند ، شانس ظاهر می شود!!!!

10 می 2012 ، لاس وگاس ،امریکا

15 پروژه نورپردازی منتخب از 7 کشور دنیا برندگان 29 مین مسابقه طراحی نورپردازی انجمن بین المللی طراحان نورپردازی  IALD شدند.از این تعداد 2 پروژه موفق به دریافت تقدیر رسمی شدند،6 پروژه برنده نشان شایستگی شدند ،  و هفت پروژه برنده نشان برتری شدند.

برنده ای که بیشترین امتیاز را در تمامی گروه ها داشته باشد، علاوه بر دریافت نشان فوق العاده برای طراحی نورپردازی خود ، نشان “نورافشانی” را نیز برای برتری طرح نورپردازی خود دریافت می نماید.شرکت دگلیچت اند وورم با دستان رادولف تونیسن Rudolf Teunissen این نشان را برای طراحی نورپردازی “نور شکسته” روتردام هلند دریافت کرد.

منتخبین این نشان در ابتدا از آن با خبر نمی شوند و این نشان در جشنی که بعد از ظهر همان روز برگزار می شود به آن ها ارائه می گردد.هیجان در این جلسه ملموس است و نقش پایان بخش این مراسم را دارد.

طراحی نورپردازی موسوم به “نور شکسته” به منظور پاسخ به مسابقه طراحی برای محدوده کاتندرچت Katendrecht روتردام  صورت پذیرفته است.رادلف تنیسن و مارینوس فن در ووردن Marinus van der Voorden از شرکت دگلیچت اند وورم یک احساس شناور را با استفاده از نور به عنوان عنصر نماینده هنر ایجاد کرده اند تا توسط آن حس متناسب با گذشته خشن آن مکان را منعکس کنند.یکی از داوران این گونه این طراحی نورپردازی را می ستاید :”یک راه حل بدیع و غیر معمول برای یک موقعیت همیشگی”.”نورپردازی می تواند سرگرم کننده باشد!”

نمایی از نورپردازی طراحی شده به نام "نور شکسته" در روتردام هلند

نمایی از نورپردازی طراحی شده به نام “نور شکسته” در روتردام هلند
http://www.mondoarc.com/siteimage/scale/0/0/328170.jpg

کاتندرچت Katendrecht که به نام “دماغه” cape نیز شناخته می شود ، از زمان تاسیسش (1895) تا حدود سال 1980 که فعالیت های دریایی به مکان بزرگتر و جدیدتری به نام نیوو واترگ منتقل شد پاتق دریانوردان ، دزدان دریایی و روسپی ها بوده ،است.از آن زمان به بعد این محدوده به صورت کامل تبدیل به محدوده ای مسکونی شد.

نورپردازی “نور شکسته” روشنایی عمومی را تحت تاثیر قرار داد و شکل و احساس خیابان “اتجهسترات” Atjehstraat را متحول کرد و با نورپردازی محیطی مشابه محیط داخلی صومعه ایجاد کرده است.ستون های مرتفعی در بین نمای ساختمان ها ظاهر شده است که به سمت آسمان تمایل دارند.این نورهای ثابت و یکپارچه توسط یک برکه نور که به سمت زمین منعکس شده متعادل شده است.

عابرین پیاده این نور دارای اغتشاش را از بالا مانند برکه ای از نور و تاریکی می بینند.

نمایی از نورپردازی طراحی شده به نام "نور شکسته" در روتردام هلند

نمایی از نورپردازی طراحی شده به نام “نور شکسته” در روتردام هلند
http://www.iald.org/assets/awards/images/larges/01_03_Broken.jpg

این نقش و نگار نور توسط نقوش گلها و پرندگان مزین شده است ،که این افکت ها و نقش ها توسط سیستم نوری با بازده بالا منتقل می شوند.یکی از داوران ذکر کرد: “خصوصا ساختار قابل تنظیم فوق العاده است ، با شاتر ها و نقش های قابل حرکت که گزینه های منحصر به فردی را برای نورپردازی خیابان ارائه می دهد.”.

مجموعه چراغ نصب شده در ارتفاع 6 متری شامل چراغ مخصوص نورپردازی + چراغ خیابانی نور شکسته

مجموعه چراغ نصب شده در ارتفاع 6 متری شامل چراغ مخصوص نورپردازی + چراغ خیابانی

سیستم اپتیکی و چراغ ها سفارشی ساخته شده اند.نورهای افقی و عمودی توسط یک لامپ که در ارتفاع 6 متری نصب شده است تابیده می شوند.افزون بر این،یک چراغ حیابانی استاندارد نیز در این ساختار قرار گرفته است.طراحان نورپردازی ازاین سیستم در جهت به هم ریختن فواصل بهره برده اند که این موضوع را با نقوش و شدت نورپردازی انجام داده اند تا فاصله بین پنجره ها را متفاوت نشان دهند.در مجموع این سیستم،نورپردازی بدون درخشش را ارائه می دهد.

نمایی از نورپردازی طراحی شده به نام "نور شکسته" در روتردام هلند

نمایی از نورپردازی طراحی شده به نام “نور شکسته” در روتردام هلند
http://www.iald.org/assets/awards/images/larges/01_06_Broken.jpg

یکی از داوران در انتها افزود: “فوق العاده از نظر فنی ، یک طراحی نورپردازی بلندپروازانه برای گزینه ای که عموما به صورت عادی نورپردازی می شود”.

“نور شکسته” این خیابان را که تا چند سال پیش از آن پر از جرم بود را دوباره احیاء کرد.این نورپردازی به عنوان شاخصه اجتماعی محدوده این خیابان شناخته می شود.

منبع : http://www.iald.org/file.asp?c=awardspress&f=4489C2A496E946D29FA99C60DD82CA14.pdf

نظر نویسنده :

شاید از نظر زیبایی این طراحی نورپردازی بسیاز زیبا نباشد ، اما چیزی که باعث شده به عنوان یک طرح برتر انتخاب شود ذهن باز طراح و تازه نگری به شیوه های نورپردازی و ساختار شکنی است.

این که یک پیاده رو را مطابق با استاندارد روشن کنیم امری پسندیده است ، لیکن گاهی اوقات ساختار شکنی باعث می شود یک طرح نورپردازی شاخص باشد و به یاد ماندنی.

مخاطبی که در این محیط قرار می گیرد با یک طرح نورپردازی فعال مواجه می شود.قبل از هر چیز سز خود را به سمت زمین خم می کند و سعی می کند الگو ها را تحلیل کند.چه بسا یک ذهن خلاق بتواند از این طرح های به هم پیچیده یک شکل زیبا را متصور شود و این سرگرم شدم فعال باعث خواهد شد او طول مسیر را کوتاه تر حس کند.این نور ها به صورت برکه ای از نور و تاریکی دیده می شوند که امواجی از جنس نور دارد و گویا این جلوه های نوری از سایه روشن درخت ها حاصل شده اند.

بعد از مدتی مخاطب سر خود را به سمت بالا می گیرد و سعی در تحلیل این نورپردازی دارد، همین تفکر ها هستند که باعث می شوند این طرح هم خود خلاقانه باشد و هم مخاطب را به خلاقیت وادار نماید.

همین طور باید به ستون های نور اشاره کرد که در ذهن مخاطب یک خطای دید ناشی از پرسپکتیو را ایجاد می کنند  و تفاوتی که در فواصل ستون ها وجود دارد خود جالب توجه است.این ستون های نورپردازی شده خود مثل درخت ها تکرار شونده و ممتد هستند.

همین طور می بایست به خلاقیت در سیستم نورپردازی چراغ ها اشاره کرد که باعث می شود این چراغ ها بتوانند افکت های منحصر به فرد و قابل تغییر خلق کنند (مانند خود درختان) که باعث پرهیز از تکرار و خستگی و افزایش جلب توجه مخاطب و ایجاد یک نورپردازی فعال تر می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *