طراحی نورپردازی هتل نور مشهد

هتل نور مشهد ، واقع در خیابان خسروی (آخوند خراسانی مشهد) ، از هتل های اطراف حرم مطهر است که به دلیل نزدیکی با حرم پذیرای زائرین آن حضرت می باشد. نورپردازی پیشین این مجموعه که توسط تعداد کمی پروژکتور رنگی RGB صورت گرفته بود متناسب با کاربری بنا و نیاز مجموعه نبود و لذا مسئولین این مجموعه به فکر اعمال یک نورپردازی مناسب تر بر نمای ساختمان بودند.در این نوشته به بررسی جزئیات نورپردازی هتل نور مشهد می پردازیم.

وضعیت تاج و پنجره ها و نورپردازی قبلی

وضعیت تاج و پنجره ها و نورپردازی قبلی

از آنجا که درخواست مدیریت مجموعه اجرای پروژه نهایتا در 4-5 روز و پیش از ایام ولادت بود، فرصت طراحی نورپردازی سه بعدی نبود ، لذا طراحی نورپردازی به صورت تجربی انجام شد و فرآیند تولید پروژکتور های نمونه آغاز شد.پس از تست اولیه نورپردازی ، رنگ ، تعداد و طریقه نصب پروژکتور های اصلاح و طراحی نهایی شد. بر این اساس پروژکتور های ال ای دی LED تک رنگ مورد نیاز جهت نورپردازی نما به تولید رسید و به دلیل حجم بالای مسافرین هتل ، رفته رفته در فرصت خالی شدن هر اتاق ، این پروژکتورها سریعا جایگذاری و به شبکه متصل گشتند.

تست اولیه نورپردازی هتل نور مشهد- برآورد طراحی انتخابی

تست اولیه نورپردازی هتل نور مشهد- برآورد طراحی انتخابی

طراحی نورپردازی مورد نظر برای این بنا بر این اساس صورت گرفت که نصب و جایگذاری پروژکتور ها بدون نیاز به نصب داربست و استفاده از بندباز باشد ، تا بتوان در کمترین مدت آن ها را نصب و در کمترین مدت نسبت به نگهداری آن ها اقدام نمود. همچنین منابع نوری جوری جهت دهی شدند که کمترین نشت نور را به داخل اتاق ها داشته باشیم. برای روشن نمودن تاج بالای هر طبقه ، یک سری دستک فلزی بر روی تاج طبقه پایین تر تعبیه شده است که در انتهای آن ها منابع نوری ال ای دی LED به رنگ سفید 4100 کلوین نصب شده اند. همچنین یک سری پروژکتور ال ای دی LED ترکیبی سفید/آبی نیز جهت نورپردازی زیر هر تاج و دیواره اطراف پنجره ها تعبیه شده تا کنتراستی جهت نمایش بهتر نور 4100 کلوین ایجاد شود.

همچنین به دلیل افزایش ابهت نورپردازی هتل ، و تاکید بر تاج فوقانی نما ، یک سری پروژکتور ال ای دی LED با توان بیشتر با رنگ نور سفید 3100 کلوین بر طبقه پایین آن نصب شدند تا با ایجاد یک کنتراست کم و استفاده از رنگ آفتابی که نماد شکوه و ثروت است نما را زیباتر و چشم نواز تر سازند.

طراحی و اجرای نورپردازی هتل نور مشهد - ایام ولادت امام رضا علیه السلام - تابستان 95

نکات اختصاری به کار رفته در این طراحی و اجرای نورپردازی :

  • استفاده از نورهای دارای غلظت کم به منظور پرهیز از خستگی روحی در مخاطب اطراف
  • تناسب رنگ های به کار رفته با موقعیت قرار گیری پروژه (اطراف حرم مطهر)
  • طبیعت گرایی در انتخاب رنگ نورپردازی و سعی در القای حس آرامش در نورپردازی
  • استفاه از یک کنتراست حداقلی به منظور بهبود نمایش رنگ ها
  • طراحی نورپردازی به منظور عدم نیاز به استفاده از داربست و تجهیزات کار در ارتفاع به منظور کاهش هزینه های اولیه و سختی تعمیر و نگهداری نورپردازی
  • ایجاد یک کنتراست در تاج فوقانی و استفاده از رنگ گرم تر در نورپردازی تاج اصلی به منظور افزایش ابهت تاج و خود نما.

باید ذکر کرد که به دلیل عدم تناسب طراحی نما با نورپردازی مناسب ، ناچار به استفاده از دستک های فلزی جهت نصب پروژکتور های ال ای دی LED شدیم ، که اگر در ابتدا طراح به نیازهای نورپردازی نما واقف بود می توانستیم منابع نور را به صورت مخفی داشته باشیم ،و درنتیجه نما می توانست بسیار رویایی تر از حال حاضر نورپردازی شود.

کلیات نورپردازی هتل نور مشهد:

  • زمان طراحی ، تولید و اجرا :5 روز کاری
  • مقدار توان به کار رفته جهت نورپردازی : کمتر از 4500 وات
  • نوع منابع نوری به کار رفته : پروژکتورهای ال ای دی LED 36 وات به رنگ های سفید 4100 و 3100 کلوین و والواشر های 12 وات Power LED با رنگ ترکیب سفید/آبی
طراحی و اجرای نورپردازی هتل نور مشهد - ایام ولادت امام رضا علیه السلام - تابستان 95

طراحی و اجرای نورپردازی هتل نور مشهد – ایام ولادت امام رضا علیه السلام – تابستان 95

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *