طراحی نورپردازی منتخب 2015 Han show theatre

طراحی نورپردازی منتخب تئاتر نمایشی هان

تئاتر نمایشی هان HAN در شهر ووهان مفتخر به جایزه “نورافشانی” (Radiance)  از IALD (انجمن بین المللی طراحان نورپردازی) شد.

شرکت طراحی نورپردازی بی یو ام ای پرفکت نورپردازی هنری یک فانوس را در شهر هوبی چین اجرا کرد.

5 می2015 ، ایالات متحده امریکا – نیویورک

15 پروژه نورپردازی منتخب از 6 کشور دنیا برندگان 32 مین مسابقه سالانه طراحی نورپردازی انجمن بین المللی طراحان نورپردازی  IALD شدند.از این تعداد یک پروژه موفق به دریافت تقدیر رسمی شد،10 پروژه برنده نشان شایستگی شدند ،  و چهار پروژه برنده نشان برتری شدند.

برنده ای که بیشترین امتیاز را در تمامی گروه ها داشته باشد، علاوه بر دریافت نشان فوق العاده برای طراحی نورپردازی خود ، نشان “نورافشانی” را نیز برای برتری طرح نورپردازی خود دریافت می نماید.شرکت طراحی روشنایی و مهندسی BUME Perfect ب این نشان را برای طراحی نورپردازی تائتر هان شو  “The Han Show Theatre” در شهر ووهان مرکز ایالت هوبی چین دریافت کرد.

طراحی نورپردازی منتخب 2015 Han show theatre

طراحی نورپردازی منتخب 2015 Han show theatre
منبع: https://tradelinkmedia.s3.amazonaws.com/2015/06/23/14/39/20/186/download_1_.jpeg

در کنار برکه شرقی ، تئاتر نمایشی هان می درخشد. فضای عملکردی روشن  در تضاد با پس زمینه دراماتیک شهر ووهان. الهام شده توسط ساختار و روشنایی فانوس های قرمز رنگ چینی برجستگی تئاتر خاطره سلسله هان ، شهر ووهان و ایالت چو را بازسازی می کند.

قطر این ساختمان عظیم استوانه ای حدود 110 متر و ارتفاع آن 63.3 متر است.سطح خارجی ساختمان از 18655 عدد قوس قرمز رنگ از جنس آلومینیوم ساخته شده. در ساخت طرح نورپردازی این ساختمان پیچیده و مدرن ، تیم طراحی نورپردازی  BUME Perfect از هاله نور غیر مستقیم فانوس های کاغذی الهام گرفته اند.

برای رسیدن به افکت مطلوب  منابع نوری فلاد (ریزشی) 2500 کلوین درون جداره آلومینیومی داخلی نصب شده است ، هاله نور زرد از فیتیله فانوس می درخشد و یک فرم تدریجی بین سایه و نور ایجاد می کند. در قسمت زیرین ، منبع ریزشی 3000 کلوین قرار داده شده تا تعادل ریتم فتیله فانوس را برقرار کند.

“نورپردازی این تئاتر شهری به منظور طراحی یک ساختمان نمادین سازماندهی شده است و به خوبی این ساختمان را به یک فانوس چینی مدرن قرن 21 ای و نماد رسمی شهر تبدیل کرده است.”. یکی از داوران این طراحی نورپردازی را این گونه ستود. “نورپردازی بیرونی داینامیک و فعال یک تئاتر را در میان تئاتر ، و یک نمایش روشن از صحنه را خلق کرده است.”

لامپ های ال ای دی LED نور را از درون به خود قوس ها منعکس می کنند ، و چهار نقطه لطیف را شکل می دهد. هر کدام از این پیکسل های نوری می توانند توسط یک سیستم DMX مجزا کنترل شوند.تصاویر متحرکی که با این شیوه خلق می شوند به نظر می رسد که به وضوح و به آرامی در سطح چند وجهی فانوس حرکت می کند و همچنین می تواند ثابت باقی بماند تا به فانونس اجازه ی تابش نوری غیر مستقیم را بدهد.

طراحی نورپردازی منتخب 2015 Han show theatre

طراحی نورپردازی منتخب 2015 Han show theatre منبع:http://www.illumni.co/wp-content/uploads/2015/05/MON090_002.jpg

“نورپردازی یک  لطافت شاعرانه را به محیط شهری متراکم منتقل می کند.” یکی از دوارن در مورد پروژه گفت.”تنها با استفاده از بازتاب نور ، هر یک از این قوس ها تبدیل به فانوس شدند. بیننده صدها فانوس را می بیند که در یک چینش جادویی بر روی یک فانوس بزرگ درخشان یا حتی یک فانوس پویا با استفاده از یک طرح پیش برنامه ریزی شده قرار گرفته اند.”

درمیان شبیه سازی های اپتیکی مکرر ، تست ها و مراحل متعدد طراحی نورپردازی ، پارامترهای تکنیکی هر یک از لامپ های کروی و شدت روشنایی کلی بنا به دقت به استاندارهای روشنایی چینی دست می یابند.لامپ های ال ای دی LED قرمز رنگ که در محدوده طول موج 620 تا 635 نانومتر انتخاب شدند، درون قوس های رنگی شده جایگذاری شدند تا رنگ قرمز بسیار مهیج سنتی چین را خلق کنند.

“یک بهره بری بسیار منحصر به فرد از مفهوم ‘نمای ساختمان به عنوان صفحه نمایش’ ” یکی از داوران این گونه بانگ زد. “در این طراحی نورپردازی جزئیات باعث می شود طراحی فوق العاده مناسب به نظر برسد. هر قسمت از نما و جزئیات معماری اندیشه مند و محتاطان انتخاب شده. این طراحی نورپردازی متناسب با فانوس که نهفته در فرهنگ مردم است در هر مقیاسی خوب کار شده است.”

طراحی نورپردازی منتخب 2015 Han show theatre

طراحی نورپردازی منتخب 2015 Han show theatre منیع : http://www.holux.hu/publikaciok/hirlevel/HOLUXHirekNo144.pdf

جزئیات پروژه :

تئاتر نمایشی هان در شهر ووهان ، ایالت هوبی ، چین

طراحی نورپردازی توسط :

شرکت طراحی روشنایی و مهندسی بی یو ام ای پرفکت

ترجمه آزاد از مقاله : https://www.iald.org/IALD/media/Media-Library/IALD%20International%20Lighting%20Design%20Awards/2015/RADIANCE-The-Han-Show-Theatre_1.pdf

توضیحات مترجم :

همان طور که می دانید وبسایت IALD هرساله مسابقات بین المللی طراحی نورپردازی برگزار می کند. شرکت های مختلف از سراسر جهان می توانند نمونه کارهای اجرا شده خود را در اختیار این انجمن قرار دهند و طراحی های منتخب جوایزی در خور کسب می نمایند.

از مهم ترین ویژگی های طرح های متخب ، نوآوری ، بهبود سیمای شهری ، هماهنگی و نبود نقص است.

نمونه یک فانوس زیبای کاغذی چینی

نمونه یک فانوس زیبای کاغذی چینی
منبع:http://www.themeproduction.co.uk/wp-content/uploads/2013/02/chinese-lantern2.jpg

نورپردازی تئاتر نمایشی هان، یک نورپردازی ویژه و دارای مفهوم است. یکی از مهم ترین عناصر جشن های چین فانوس های کاغذی هستند. طراح نورپردازی با استفاده از این پیشینه تاریخی و متناسب با موقعیت مکانی و اجتماعی این تئاتر اقدام به ساخت یک فانوس بزرگ و ویژه کرده است. فانوس بزرگ و اصلی مشابه یک فانوس پرنده و نماد بلندپروازی است. فانوس کوچک تر مشابه فانوس های ثابت مورد استفاده در جشن های چین است. به این مجموعه فانوس سرخ نیز گفته می شود.

رنگ سرخ مورد استفاده در این نورپردازی نماد رسمی کشور چین و پرچم چین است. این رنگ نماد اقتدار و عشق است.همین طور هیجان ناشی از  عناصری که جزء جدا ناپذیر تئاتر نیز هستند.همین طور هیجان ناشی از نور قرمز تناسب خوبی با نمایش های مهیج این تئاتر دارد.در حالت عادی کمتر مکانی را می توان به صورت کامل و به خوبی با نور قرمز نورپردازی کرد ، لیکن این جا کاربری بنا اجازه این کار را به طراح نورپردازی داده است. همین طور حرکت و انیمیشن نورپردازی این فانوس متناسب با حرکات آکروباتیک این تئاتر است.البته نورپردازی ستون های زیری با رنگ سفید در شرایط خاصی از شدت نورپردازی قرمز می کاهد و آن را تعدیل می کند.فرم دایره ای شکل این بنا باعث شده است که نورپردازی متحرک تناسب کافی با خود بنا داشته باشند.

مجاورت این سازه در کنار آب باعث شده است که نورپردازی علاوه بر داشتن فضای دید مناسب، دارای یک بازتاب زیبا بر روی آب نیز باشد.

از نکات دیگر این نورپردازی می توان به مجاورت آن با بنای عمودی دانست که دارای یک نورپردازی پیکسلی متناسب است. همچنین مهم ترین نکته در طراحی نورپردازی این بنا ، طراحی نورپردازی همراه با نورپردازی بنا است. یعنی این بنا دارای معماری نور می باشد و طراحی نما و نورپردازی جزئی جدا ناپذیر از هم هست ، چیزی که این روزها در نورپردازی های کشور ما جای خالی آن حس می شود. شاید همین هماهنگی ها است که باعث شده است طراحان نورپردازی چینی بتوانند در سالهای اخیر جوایز متعددی را در سطوح بالای بین المللی کسب کنند.

در ویدیوی زیر می توانید نمایشی از این نورپردازی را ملاحظه فرمایید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *