مزایای نورپردازی موزه با منابع نور LED

نورپردازی موزه

اگرچه  منابع نور LED پیش از این نیز وجود داشته اند اما تنها در چند سال گذشته است که کیفیت نور آن ها به حدی رسیده است که قابل استفاده در نورپردازی موزه ها باشد. چندین مزیت برای  منابع نور LED وجود دارد . اولین مزیت عمر طولانی آنها است . به گفته کارشناسان این منابع نوری می توانند تا مدت 50000 ساعت ، یعنی چیزی حدود 17 سال یک موزه را روشن نگه دارند ، که این به معنی کاهش هزینه های نگهداری موزه است .
مطلب دیگر این است که در حالت کلی ، تعویض یک لامپ وقت گیر و پر هزینه است و این مسئله موجب آزردن خاطر و ناراحتی می شود. به علاوه ،تعویض چراغ بر آسیب پذیر بودن موزه و اشیاء آن تاثیرگذار است و همراه با خطر می باشد.  منابع نور LED   تا حد زیادی در کمک به رفع این مشکلات راه گشا بوده اند .
با این حال طول عمر  منابع نور LED قطعی نیست که اگر یک  منبع نور LED محصور شده باشد و گرما قادر به خروج از آن نباشد ، طول عمر به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد . از سوی دیگر استفاده از دیمر برای کاهش سطح نور درنورپردازی ، طول عمر این منابع نور را افزایش می دهد .
یکی دیگر از مزیت های  منابع نور LED این است که نور ساطع شده از آنها شامل احتمالا مقدار ناچیزی پرتو مادون قرمز و فاقد پرتوهای ماوراء بنفش است ، و به این معنی است که احتمالا برای اشیاء آسیب پذیر  نیازی به استفاده از فیلتر های اضافی نباشد . به یاد داشته باشید که  منابع نور LED به خودی خود حرارتی هرچند ناچیز تولید می کنند و این مطلب باید به درستی مدیریت شود .
در حال حاضر طیف گسترده ای از  منابع نور LED در قالب پرژکتور ، نورافکن ، چراغ های ریلی و … وجود دارد که تولید کنندگان مختلف،  منابع نوری LED مختلفی در هر سبک از محصول ارائه می دهند.

منبع : https://www.museumsassociation.org/museum-practice/lighting/17012011-lighting-leds

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *