نورپردازی آکواریوم


چرا نورپردازی برای آکواریوم مهم است ؟

در اساسی ترین نقش ، نورپردازی آکواریوم به علاقه مندان اجازه می دهد تا آبزیان درون آکواریوم را مشاهده کنند . اما مهم تر از آن روشنایی مناسب آکواریوم تامین کننده انرژی حیاتی برای آبزیان و همچنین فتوسنتز گیاهان درون آکواریوم است . روشنایی آکواریوم مناسب برای هر سیستم که شامل موجودات فتوسنتز مانند گیاهان شقایق و مرجان است ضروری می باشد . نورپردازی همچنین رفتار ماهی و فیزیولوژی را تحت تاثیر قرار داده و برای سلامت کلی و رفاه کل آکواریوم بسیار حیاتی است .

طیف گسترده ای از گزینه های نور برای آکواریوم داران وجود دارد . این سبب می شود تا انتخاب های متنوعی برای علاقه مندان جهت ارائه شرایط نوری خاص برای آکواریوم وجود داشته باشد . این تنوع شامل : نور فلورسنت عادی ، نور فلورسنت فشرده ، روشنایی متال هالید با شدت بالا و سیستم های led می باشد .

خروجی های فلورسنت معمولی نورپردازی

ساده ترین راه برای روشن کردن یک آکواریوم ، چراغ های استاندارد فلورسنت هستند . لامپ نور فلورسنت یک انتخاب عالی برای آکواریوم آب شور و تازه که فقط ماهی در آنست می باشد . انتخاب های گسترده از لامپ های موجود برای اینکه آسان در استفاده ، مقرون به صرفه و با انرژی کارامد است تبدیل به سرگرمی برای سفارشی کردن روشنایی اکواریوم شده است .

لامپ های فلورسنت فشرده

فلورسنت فشرده نسخه های بالاتر نور خروجی از سیستم های استاندارد نور فلورسنت می باشد . لامپ فلورسنت فشرده به راحتی کار دو یا چند لامپ فلورسنت استاندارد را انجام می دهد . این صرفه جویی در فضا باعث می شود سیستم های فلورسنت فشرده یک انتخاب بزرگ هنگام ارتقاء از سیستم های فلورسنت استاندارد باشند . همینطور هزینه های کم عملیاتی ، انتشار حرارت پایین تر و انتخاب گسترده از لامپ های با درجه حرارت رنگ ایده آل باعث شده است که برای هر دو مصرف آب شیرین و آب شور کاربرد داشته باشد .

روشنایی متال هالید

سیستم های متال هالید با شدت بالا سیستم روشنایی مورد علاقه در میان بسیاری از آکواریوم داران می باشد . لامپ های متال هالید با شدت بالا برای اکواریوم های دارای صخره و دارای ماهی هایی که نیاز به نور بالا دارند مناسب می باشد . همینطور این سیستم های برای آکواریوم های بسیار بزرگ یا اکواریوم هایی با عمق بیشتر از 24 اینچ مناسب می باشد .

LED

ال ای دی یا دیود ساطع نور یک رویکرد کاملا متفاوت در دنیای نورپردازی است . هنگامی که شما نگران فتوسنتز برای حمایت از زندگی آبزیان درون آکواریوم خود هستید باید از لامپ LED استفاده کنید . به خاطر داشته باشید که ارزش تابش فعال فتوسنتزی در اعماق و فواصل مختلف از منبع نور LED متفاوت است . به عبارت دیگر همان چراغ LED با ارزش تابش فعال فتوسنتزی متعدد قادر به حمایت از گونه های مختلف با شرایط نور مختلف است .

در مجموع انتخاب چراغ مناسب برای آکواریوم یک موضوع سلیقه ای نیست و به نیازهای آبزیان درون آکواریوم بستگی دارد . به همین جهت لازم است تا همیشه از سیستم های با طراحی خاص برای آکواریوم خود بهره ببرید .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *