نورپردازی رستوران

نورپردازی رستوران

تصور کنید همراه با شریک زندگی خود در یک رستوران هستید که فضای داخلی زیبا دارد ، خدمات عالی هستند اما روشن شدن چراغ ها به گونه ای است که امکان بهره گیری از یک فضای صمیمی را از بین می برد . با این وجود ،کیفیت عالی مواد غذایی ، سرویس دهی و فضای داخلی خوب ، نمیتواند احساس ناراحتی ناشی از روشنایی معیوب را از بین ببرد . در این شرایط نامطلوب ، رنگ مواد غذایی متفاوت دیده می شود و همچنین گوشت خاکستری و سبزیجات مایل به آبی به نظر می رسد . این تاثیر ناشی از نورپردازی نامطلوب یک فاجعه است و موجب ایجاد یک خاطره نامطلوب در ذهن مشتری می گردد .
مهم تر از همه این است که مشتری احساس خوبی داشته باشد و یکی از مهمترین عوامل در دستیابی به این مهم ،تامین نور مناسب است .اولین و آخرین نکته در طراحی نورپردازی مناسب برای یک رستوران  این است که نورپردازی در درجه اول برای مشتری طراحی شده باشد و تنها متناسب با معماری رستوران نباشد .
روشنایی خوب حاصل ترکیب کردن نور روز و نور مصنوعی است . نور روز به طور کلی بهترین نور است و وظیفه نور مصنوعی آن است که تقلید کننده نور روز باشد . این ترکیب در داشتن روشنایی دلپذیر بسیار مهم است .
رنگ نور چراغ در عواطف ، احساسات و خلق و خو تاثیر می گذارد . در هنگام صرف صبحانه ، مقدار زیادی نور مورد نیاز است بطوریکه مشتری بتواند براحتی روزنامه صبح را همراه با صرف صبحانه و نوشیدن قهوه بخواند . در هنگام ناهار سطح متوسطی از نور مورد نیاز است و شب هنگام موقع صرف شام یک شدت کم نور برای ایجاد فضای صمیمی و حس فراغت مورد نیاز است .
در درجه بعدی اهمیت انتخاب شکل وسایل و تجهیزات روشنایی در رستوران است و اینکه از لامپ آویز استفاده شود یا لامپ دیواری و …
در انتها مجددا می گوییم که اولین و آخرین قانون در طراحی نورپردازی رستوران ، طراحی آن برای فرد است نه برای معماری ساختمان یا دکوراسیون داخلی ..

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *