نورپردازی مناسب برای سالمندان

طراحی روشنایی برای افراد مسن نیاز به توجه و مراقبت خاص توسط معماران و طراحان روشنایی دارد . مطابق با سن افراد تجربه نورونها در شبکیه چشم و هسته سوپر اکیاسماتیک متفاوت است . با افزایش سن نور کمتری به چشم می رسد زیرا لنز داخل چشم ضخیم تر شده و پراکندگی نور باعث می شود اشیاء و رنگ ها کمتر زنده به نظر برسند . این علائم به خصوص در افرادی که بیماری آلزایمر دارند رایج است .

علاوه بر این یک فرد مسن شروع به از دست دادن نورونهای عصبی شبکیه چشم خود می کند که نه تنها توانایی دیدن وی را به خطر انداخته بلکه باعث ایجاد یک الگوی روزانه قوی از نور تاریک می شود که برای حفظ چرخه بیولوژیک مضر است . 24 ساعت چرخه نور تیره از مهم ترین محرک های خارجی برای تنظیم زمان از چرخه شبانه روزی است .

علاوه بر پیری چشم ، طراحان روشنایی نیاز به در نظر گرفتن نیازهای شیوه زندگی منحصر به فرد در افراد مسن هستند . به عنوان مثال ارائه روشنایی قوی در راه پله های برای جلوگیری از لغزش و زمین خوردن سالمندان ضروری است .

همینطور با توجه به محدودیت های فیزیکی ، آنها به طور عمده از نور خورشید محروم اند . بسیاری از خانه های سالمندان ، سطح نور ثابت و طیف نور ضعیف را اغلب با استفاده گسترده از لامپ های فلورسنت ایجاد کردند . این مسئله می تواند به اختلال در ریتم شبانه روزی بدن که به طور بالقوه باعث اثرات منفی بهداشتی می شود منجر گردد . همینطور سوسو زدن لامپ می تواند برای سالمندان به خصوص بیماران مبتلا به صرع مضر باشد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *