نورپردازی مپینگ سه بعدی 3D Mapping مسجد مجموعه تفریحاتی چالیدره مشهد.

خوب یا بد نورپردازی 3D Mapping مسجد مجموعه تفریحی چالیدره

“نور پردازی سه بعدی با تکنولوژی تری دی مپینگ بر روی اولین مسجد در ایران، این هفته بر روی مسجد شهر تفریحی و توریستی چالیدره مشهد اجرا شد،”

نورپردازی مپینگ سه بعدی 3D Mapping مسجد مجموعه تفریحاتی چالیدره مشهد.

نورپردازی مپینگ سه بعدی 3D Mapping مسجد مجموعه تفریحاتی چالیدره مشهد.

“این اولین بار است که در ایران این فناوری بر روی مسجد اجرا می شود، و دومین بار در خاورمیانه است. قبلا مورد اول اجرای تری دی مپینگ مسجد بر روی مسجد جامع ابوظبی اجرا شده بود.”
به نقل از کانال تلگرام “اخبار مشهد”

این جمله ای است که این روزها در شبکه های اجتماعی شاهد آن هستیم.اما آیا به واقع اجرای این نورپردازی برای چنین بنایی صحیح است؟ هر چند از این نورپردازی در حال حاضر چیزی غیر از یک تصویر ندیده ام. لیکن کلیت استفاده از مپینگ سه بعدی و این شیوه نورپردازی برای بنای مذهبی می تواند مورد بحث قرار گیرد.

مسجد نماینده همگرایی بندگان برای عبادت بهتر معبود است. اولین مسجد در زمان رسول الله صلی الله علیه و آله بنا شد و ساختمان مسجد بسیار ساده بود. مسجد از این جهت که می بایست وسیله تقرب به خدا و در تقابل حب دنیا باشد ، می بایست تا جای امکان از تجملات دور باشد. مساجد تا پیش از خلافت امویان اغلب ساده و بی آلایش بودند ، لیکن پس از به حکومت رسیدن معاویه ، معماری مساجد اموی و پس از آن عباسی رو به سمت خودنمایی و بزرگنمایی رفت و مصالح از مصالح ساده و بوم آورد به مصالح وارداتی و خاص تبدیل شدند. این روند به طوری پیش رفت که امروز مساجدی مثل مسجد شیخ زاید را شاهد هستیم که بیشتر شباهت به قصر دارند تا عبادتگاه. چشم را بیشتر به زیبایی ها سوق می دهد تا به سمت سجده گاه.ذهن را بیشتر در فضا پرواز می دهد تا در پی خدا.

تجمل گرایی و برجسته نمایی فضای داخلی مسجد شیخ زایید-طراحی نورپردازی داخلی

تجمل گرایی و برجسته نمایی فضای داخلی مسجد شیخ زاید-طراحی نورپردازی داخلی. منبع

نورپردازی هم به عنوان یک از عناصر معماری می تواند در خدمت مفهوم باشد. شرکت معتبر طراحی نورپردازی Speirs & Major با تمام غربی بودن در ابتدا نورپردازی مسجد شیخ زاید را در عین متجمل بودن مسجد با  طیف متغیر سفید تا آبی و به صورت ساده انجام داد و طرح نورپردازی منتخب سال 2010 شد. همین طور می بینیم که طراحی نورپردازی کنیسه میدان لینکلن با یک سری منبع نوری ساده و تنها در طیف سفید طرح نورپردازی منتخب سال 2016 می شود.

نورپردازی منتخب مسجد شیخ زاید ابوظبی

نورپردازی منتخب مسجد شیخ زاید ابوظبی
منبع

نورپردازی نمای بیرونی کنیسه میدان لینکولن-پنج روبان-نماد پنج دفتر تورات-نورپردازی منتخب کنیسه میدان لینکلن

نورپردازی نمای بیرونی کنیسه میدان لینکولن-پنج روبان-نماد پنج دفتر تورات
منبع

به بیان دیگر در این مچموعه تفریحی ، هدف می شود جذب مخاطب ، و مسجد می شود وسیله جلب مخاطب ، که با نورپردازی مدرن و کمتر دیده شده خود مخاطب را به مجموعه جذب کند. هدف جذب مخاطب می شود و مسجد وسیله ، در صورتی که مسجد می بایست هدفی باشد برای مراجعه و وسیله ای شود برای رسیدن جمعی از انسان ها به معنویات.این جا است که مشخص می شود نورپردازی اجرا شده در خدمت ماهیت مسجد بوده ، یا مسجد در خدمت هدف نورپردازی.

به عنوان یک طراحی نورپردازی جایگزین می شد برای این مجوعه یک مجموعه طراحی صحیح و متناسب درنظر گرفت. مسجد می توانست با طیف رنگی سفید تا آبی به صورت ساده و صرفا به عنوان شناساندن عبادتگاه به رهگذران نورپردازی شود. در عوض برای جلب مخاطب و شناساندن مجموعه برای جذب گردشگر می شد مثلا کشتی تفریحی را نورپردازی مپینگ سه بعدی کرد. با این کار هم مخاطب شاهد یک نورپردازی  3D Mapping خاص و منحصر به فرد در سطح بین المللی بود ، هم مسجد می توانست دیده شود ، و هم ارزش معنوی یک عبادتگاه حفظ می شد. به عبارت دیگر با یک تغییر کوچک می شد نتیجه بهتری با حفظ شئونات مسجد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *