چهار نوع اصلی لامپ

row of different types of glowing light bulbs

چهار نوع اصلی لامپ مورد استفاده برای فضاهای داخلی وجود دارد : لامپ رشته ای ، هالوژن ، لامپ فلورسنت و لامپ ال ای دی . در اینجا خلاصه ای از هرکدام را بیان میکنیم .

1 . لامپ های رشته ای : لامپ های رشته ای که در آن برای تولید نور جریان الکتریکی از یک رشته می گذرد . چراغ های رشته ای به طور کلی ارزان ترین و ناکارآمد ترین نوع لامپ ها هستند . طول عمر آنها کوتاه بوده و صرفه جویی کمی در مصرف انرژی دارند .

2 . لامپ هالوژن : لامپ هالوژن یک نسخه مدرن تر از لامپ های رشته ای است که اغلب برای نیاز به روشنایی متمرکز نظیر ناحیه پرداخت در فروشگاه ها و روشنایی ویترین و … استفاده می شود اگر چه آنها نسبت به لامپ های فلورسنت و ال ای دی نا کارآمد تر هستند ولی می توانند برای برخی کاربردهای خاص مناسب باشند .

3 . لامپ فلورسنت CFL : این لامپ ها دارای هزینه متوسط و کارایی نسبتا خوب هستند . نور لامپ فلورسنت برای روشنایی عمومی کاملا استاندارد بوده و در صرفه جویی انرزی موثر است . لامپ های لوله ای شایع ترین نوع از لامپ های فلورسنت هستند . حتی نسخه های بروز شده از این لامپ ها موجودند که درصرفه جویی مصرف انرژی کارآمدتر و دارای عمر طولانی تر هستند .

4 . لامپ LED : لامپ های LED گران ترین ، کارآمد ترین و دارای طولانی ترین عمر در میان لامپ ها هستند . از همین جهت اکثر فروشگاه های خرده فروشی رو به استفاده از این لامپ ها برای بهبود مصرف انرژی خود آورده اند . برای برخی کاربردهای خاص مانند روشنایی نقطه ای ممکن است هالوژن گزینه مناسبی باشد اما به طور کلی لامپ های ال ای دی جهشی در صنعت روشنایی و نورپردازی محسوب می شوند و به یک گزینه با دوام برای کلیه نیازهای روشنایی تبدیل شده اند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *