چگونه نور گرم بر ذهن تاثیر می گذارد

تاثیر روشنایی و نورپردازی و درمان سردی و گرمی مغز

یکی از مباحثی که در طب مطرح است ، تاثیر محیط و سردی و گرمی آن بر شخص است ، و این تاثیرات شامل تاثیرات غذا ، بو ، نور ، رفتارها و …. بر شخص می شود.برخی از این تاثیرات (همچون تاثیر غذا بر بدن) بر قسمت های مختلف بدن تاثیرگذار هستند ، مثلا هنگامی که شخص غذایی گرم مثل فلفل می خورد ، قسمت های مختلف بدن با نسبت های مختف تحت تاثیر قرار می گیرند. برخی دیگر نیز همچون بو ، می توانند برمغز و ریه ها تاثیر بیشتری اعمال نمایند.در این میان برخی عوامل محیطی همچون رنگ ، نور و رفتار دیگران می تواند تاثیر بیشتری صرفا بر مغز بگذارند و از طریق مغز با تاثیر کمتری اعضای دیگر را تحت تاثیر قرار دهند

در این میان رنگ و نور جزو عواملی هستند که بیشتر از همه در کنترل ما است.شخصی که به عنوان مثال دارای افسردگی است ، با قرار گرفتن در معرض نور و رنگ گرم و انرژی زا ، همچون نور نارنجی می تواند بهبود پیدا کند.در این میان این نور است که بیشترین تاثیر را خواهد داشت؟

چگونه نور گرم بر ذهن تاثیر می گذارد

تاثیر نورگرم بر ذهن انسان
منبع : :http://www.dapixara.com/News/files/warm_sunset_provincetown_cape_cod.jpg

چرا؟ چون هر ذهنی ناخودآگاه می داند که این رنگ ها نیستند که اصالت دارند ، بلکه این نور است که این رنگ ها را به ان ها عطا می کند. به واقع رنگ مانند یک نیازمند است که بسته به نیاز خود بخشی از نور را بر می گزیند و ما بقی را به دیگران هدیه می دهد. لذا در میان تمام عوامل محیط و غیر محیطی،نورپردازی بیشترین تاثیر قابل کنترل را بر مغز خواهد داشت. معنای این سخن این است که ما می توانیم با استفاده از نور و نورپردازی مناسب ذهن ها را ترمیم کنیم و سردی و گرمی ، خشم و افسردگی ، شعف و ناراحتی را با کمترین تاثیر ناخواسته به اعضای دیگر تحت کنترل درآوریم.

به عنوان مثال چنانچه شخصی عصبی است ، لیکن از سردی معده رنج می برد ، می توانیم با اعمال یک نورپردازی فیروزه ای در محیط عصبانیت او را تحت کنترل قرار دهیم.این در حالی است که اگر به جای این کار از یک غذای سرد بهره می بردیم این شخص دچار سوء حاضمه می گشت.

نورپردازی آبی باعث تعدیل مزاج گرم می شود.

نورپردازی آبی باعث تعدیل مزاج گرم می شود.
منبع : http://designpre.com/wp-content/uploads/2015/08/Awesome-Lighting-and-Natural-Stone-Decor-and-Floortile-for-Pool-Design-Ideas-with-Slide-591×408.jpg

این جا است که بر خلاف بسیاری از نورپردازی های رایج با هدف تبلیغات و خودنمایی ، بحث نورپردازی کاربردی مطرح می شود. این جا است که یک مچموعه درمانی می تواند با کمترین استفاده از داروهای دارای عوارض جانبی، آرامش و خویشتن داری را به بیماران خود هدیه دهد، این جا است که نورپردازی می تواند در بهبود بیماری های ناشی از سردی و گرمی بسیار (همچون سرطان و غلظت خون) تاثیرگذار باشد و این نورپردازی است که می تواند به سادگی و با صرف کمترین هزینه ذهن های آشفته ،خسته و یا افسرده را درمان نماید.

البته می بایست تهدید نورپردازی های نامطلوب بر ذهن را نیز در نظر داشت.گاهی اوقات یک طراحی نورپردازی اشتباه و بدون فکر باعث خواهد شد مثلا یک شخص با طبع بسیار گرم اگر در نورپردازی قرمز رنگ قرار بگیرد می تواند دچار ناراحتی های احتمالی شود و یا اگر یک شخص افسرده مدت زمان زیادی تحت تاثیر نور بسیار سرد باشد ممکن است دچار افسردگی حاد و خطرناک شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.