معماری نور به معنی استفاده بهینه از نور به عنوان یک عنصر معماری است ، و یک معمار نور کسی است که بتواند با استفاده از نور جلوه هایی را خلق نماید که با متریال های عادی نمی توان به آن دست یافت.

کهربا

کهربا

کهربا نام نوعی سنگ زینتی به رنگ نارنجی متمایل به زرد است.این سنگ زینتی از صمغ درختان باستان به وجود آمده که تحت گرما و فشار لایه های زمین به حالت فشرده در آمده است.

خصوصیت این سنگ این است که هنگام مالیده شدن به پارچه ابریشمی دارای بار الکتریکی ساکن می شده است و از این جهت می توانسته است ذرات کاه را به خود جذب کند ، لذا ایرانی های باستان به آن کاه ربا می گفتند که مخفف آن کهربا خوانده می شود.

همچنین به علت خاصیت جذب الکتریسیته ساکن توسط کهربا ، به عنصر الکتریسیته اصطلاحا کهربا کفته می شده که می بینیم متاسفانه در فرهنگ ما از لغت عربی برق برای الکتریسیته استفاده می شود ، در صورتی که در کمال تعجب اعراب از لغت پارسی کهربا برای مفهوم الکتریسیته بهره می برند

معماری نور مفهوم جدیدی است که علاوه بر در بر داشتن مفهوم طراحی نورپردازی ، مفاهیم زیر را نیز در بر دارد :

– هماهنگی طرح معماری نور با طرح نورپردازی بنا ، به این معنی که پیش از اتمام طرح معماری بنا ، طراحی های لازم برای نورپردازی بنا نیز در نظر گرفته شود و چه بسا طراحی معماری بنا بر اساس طراحی نورپردازی از ابتدا پایه گذاری شود.

– استفاده از نور به عنوان یک عنصر معماری . همان طور که گفته شد ممکن است معماری نور پیش از طراحی نورپردازی صورت پذیرد ، چرا که نور را می توان به عنوان یک عنصر معماری به کار گرفت.

یک بنا نیازمند طراحی نور است ، به همان جهت که آن بنا نیازمند یک طرح معماری است.هیچ فعالیتی بدون طراحی و برنامه ریزی نمی تواند به نتیجه مطلوب برسد ، چه بهتر که این طراحی و برنامه ریزی تخصصی باشد. از مزایای معماری نور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ممکن است در یک طرح معماری و ساخت بنا برخی مسائل نادیده گرفته شود.مثل جایگذاری منابع نور و پروژکتور ها به صورت پنهان ، جایگذاری لوله و غلاف ها برای کابل کشی ، رنگ پذیری متریال ها نسبت به نورهای مورد نیاز،سطح روشنایی عمومی به جهت هماهنگی با نورپردازی و ….

– ممکن است طرح اجرایی با طرح مورد نظر و مطلوب متفاوت باشد. گاهی اوقات برخی طراحی ها بر اساس تفکر ذهنی یا نرم افزارهای دو بعدی و یا نمونه های عملی انجام می پذیرد که به صورت مفروض قابل اجرا نباشد.هزینه هایی صرف می شود و در انتها نیز طرحی کاملا متفاوت و ناسازگار اجرا می شود که در آن سایه ها ، نورپذیری ،خروجی های منابع نوری و موارد دیگر مد نظر قرار نگرفته بودند.یک طراحی سه بعدی کمک می کند به تولید نمونه رایانه ای مطابق با واقعیت ها و تمهیدات اجرایی.

– گاهی اوقات منابع نوری پر هزینه و پر مصرفی برای نورپردازی بنا انتخاب می شود. یک معمار نور می تواند این هزینه ها را با برنامه ریزی بهتر تعدیل نماید و از منابع نوری مناسب تری برای بنا استفاده نماید.

همان طور که برآورد هزینه اجرای یک بنا نسبت به  طرح معماری بنا متفاوت است ، هزینه طراحی نورپردازی آن نیز می تواند در محدوده زیادی متغیر باشد.

مثلا برای یک طرح کامپوزیت آلومینیومی تکرار شونده و صاف ، تولید فایل سه بعدی و یا معماری نور بسیار ساده تر از یک طرح سنگی با ستون های پیچیده و سر ستون های متفاوت است.

لذا برای برآورد هزینه طرح معماری نور می بایست ابتدا طرح بنا مورد بررسی قرار گیرد.